Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz kompleksowy

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na należyte użycie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może posiadać znaczący wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.